Tradicionalno praznovanje Dan križevniškega soseda 2024 se bo že 13. leto odvilo na eni najstarejših ulic v zgodovinskem središču Ljubljane, na Križevniški ulici. Ulico so od nekdaj ljubili umetniki in intelektualci, še vedno pa jo ljubimo vsi, ki smo jo s svojim delom in pomočjo prijateljev, mimoidočih in ljubiteljev lepega uspeli narediti zeleno, cvetočo in živo.
Dogodek se bo odvil v četrtek, 20. junija 2024, kjer se bo dogajanje pričelo ob 17. uri s prvim setom priznanega DJ Woo-Dja. Igor Večerič poznan kot DJ Woo-D zbira in predvaja vinilne plošče od leta 2005. Njegovi glasbeni stili segajo od funka, soula, jazza, etna do latino, afro in breakbeata. Na lokalni ravni je član DJ kolektiva Tetkine radosti, ki predvaja pozabljene jugoslovanske dragulje iz 60., 70. in 80. let. Kot DJ je Woo-D nastopal na odrih številnih barov, klubov in festivalov po Evropi, Rusiji in celo ZDA, vendar se zadnje čase bolj posveča glasbeni produkciji in nastopanju v živo s sintetizatorji, samplerji in efekti.
Ob 18. uri bo za najmlajše na Križevniški ulici sledila lutkovna predstava Volk in kozlički. Zanimiva in prikupna predstava obravnava vedno aktualno temo o otrocih, ki ostanejo sami doma in se ne zavedajo nevarnosti, ki prežijo nanje. Mati koza skrbi sama za kopico otrok, zato se mora kljub nevarnosti, ki preži nanje, iz gozda odpraviti po živež. Otroke sicer opozori na volka, a jih le ta med njeno odsotnostjo vseeno prevara. Ko mu odprejo vrata jih strpa v vrečo in pobegne. Dogajanja opazujeta soseda, racman Ignacij in njegova žena Amalija. Materi po vrnitvi povesta za nesrečo in ji pomagata poiskati volka ter rešiti kozličke. Predstava je bila leta 2001 režijski prvenec Roberta Waltla, takratnega diplomanta igre na ljubljanski AGRFT, kasnejšega igralca Lutkovnega gledališča Ljubljana, ustanovitelja in direktorja Mini teatra ter organizatorja številnih otroških prireditev v Sloveniji. V predstavi igrajo in animirajo Barbara Vidovič, Robert Korošec in Anže Zevnik. Likovna zasnovo je pripravil slikar Daniel Demšar, ki se ob likovnem ustvarjanju ukvarja z oblikovanjem scen, kostumov in lutk za vsa vidnejša lutkovna gledališča v Sloveniji. Je avtor številnih človeških, živalskih in domišljijskih bitij, s katerimi nadgradi besedna sporočila lutkovnih predstav. Glasbo, ki izhaja iz etno motivov, je na sodoben način obdelav Peter Kus, skladatelj, ki je z glasbo opremil več plesnih, otroških predstav in nemih filmov, nekdanji vodja skupine Pavel Vlasov sekstet in član etno skupine Tolovaj Mataj.
Po zaključku predstave bo sledil drugi set DJ Woo-Dja, za tem pa ob 21. uri tradicionalni koncert glasbene skupine Anbot, ki jo vodi skladatelj Aldo Kumar. Anbot združuje glasbenike različnih glasbenih znanj in predvsem pestrih profesionalnih poslanstev, ki z veliko predanostjo in malo glasbenih šol soustvarjajo za današnji čas redko slišano kombinacijo glasbe. V repertoarju ansambla Anbot najdemo pesmi balkanskih narodov (Makedonija, Bolgarija, Romunija), kletzmerja (židovska tradicionalna glasba), filmske teme (Fellini – Amarcord), irske in francoske ljudske motive, stare latino hite in druge pesmi, ki s svojimi melodičnimi impulzi budijo nostalgijo in slikajo pokrajino časa, v katerem je živa glasba ljudi še povezovala s toplino svoje izraznosti.
Tekom celotnega dogajanja se bodo na ulici predstavljali različni ustvarjalci, ki delujejo na Križevniški ulici, poskrbljeno bo tudi za bogato kulinarično ponudbo.
Otvorili bomo tudi prvi del umetniške instalacije Mini časovni portal na prostem na klopeh Križevniške ulice kjer je vizualna umetnica Toni Soprano Meneglejte na več kot 15 klopeh oblikovala 25-letno zgodovino Mini teatra v slovenskem in angleškem jeziku.
Dogodek podpira Turizem Ljubljana.