Izjemno uspešna sezona Mini teatra, ki v letu 2024 praznuje 25 let

V bogati gledališki sezoni 2023/2024 smo v Mini teatru premierno uprizorili kar sedem predstav: Vampirček gre v šolo (režiser: Jernej Potočan /koprodukcija: Judovski kulturni center), Trilogija Lehman (režiser: Peter Petkovšek), Snežena sestra (režiser: Luka Marcen), Kaj se je zgodilo z Bette Davis in Joan Crawford (režiser: Nikola Ljuca /koprodukcija: Teater Tivoli, Cankarjev dom), Volk in kozlički (režiser: Robert Waltl), Sanjači ali ljubezenska zgodba v revoluciji (režiser: Bor Ravbar) in Skini mi se s kursa (režiser: Matjaž Pograjc).

Poleg premier smo odigrali kar 184 ponovitev, od tega 107 v otroškem programu in 77 v post-dramskem programu. 73 predstav smo izvedli na gostovanjih v Sloveniji in v tujini (Hrvaška in Avstrija). Predstave Mini teatra si je v tej sezoni ogledalo skoraj 25.500 obiskovalcev, realizirali pa smo tudi podporni program za učence (ogled predstav in edukativna jutra-pogovori po predstavah).

V okviru vizualnega programa smo v Mini teatru postavili svetlobno instalacijo Marka Požlepa »Holly Hell«, v Bežigrajski galeriji razstavo Od skice do lutke: Hrestač / Aleksander Januškévič in Ljudmila Skitovič ter v okviru festivala Borštnikovo srečanje 2024 v GT 22 razstavo Razstava #2 Mini teater 25let / demo verzija - Prostorska postavitev serije Odprti arhivi v sklopu iLabGT22.

Organizirali smo tudi 9. mednarodni festival Hiša strpnosti - Hiša drugih ter številne koncerte, promocije knjig, filmske projekcije, predavanja, delavnice, praznovanje Dan križevniškega soseda in tradicionalne sprevode Dedka Mraza v Ljubljani.

V Mini teatru so v tej sezoni gostovali SSG Trst s tremi ponovitvami predstave O snegu in ljubezni, lutkovna skupina Kakodolgoše KPD Šmihel iz Avstrije s predstavo Jajce, SNV Zagreb s predstavo Država Dada Jok,  beograjsko gledališče Dadov iz Srbije s predstavo Starši ter KunstTeatar in umetniška organizacija T25 s predstavo Jackpot.

Nataša Barbara Gračner je na 36. festivalu Gavelline večeri 2023 v Zagrebu, kjer smo gostovali z našo uspešnico Kdo se boji Virginie Woolf?, prejela nagrado za najboljšo igralko. Predstava Angeli v Ameriki avtorja Tonyja Kushnerja, v režiji Ivice Buljana in v izvedbi Roberta Waltla, Timona Šturbeja, Saše Pavlin Stošić, Domna Valiča, Nejca Cijana Garlattija, Nine Violić, Petje Labović in Barbare Vidovič je bila uprizorjena v tekmovalnem programu 59. festivala Borštnikovo srečanje.

Pomembno pa je poudariti, da smo v sezoni 2023/2024 odigrali tudi veliko število naših predstav iz prejšnjih sezon, kot soAngeli v Ameriki, Kdo se boji Virginie Woolf?, Turingov stroj, Zgodbe s panjskih končnic, Dnevnik Ane Frank, Zapiranje ljubezni, Shopping and fucking, Knjiga o džungli, Obisk pri soncu, Obuti maček, Trije prašički, Žabji kralj, Deklica z vžigalicami, Kakec – Kakčeve dogodivščine, Korenčkov palček, Hrestač, Krojaček Hlaček.

V tej sezoni smo tako realizirali naslednje programske enote: produkcija, post-produkcija in gostovanja po Sloveniji, mednarodna gostovanja, gostovanja drugih gledališč v našem gledališču, podporni program za učence (ogled predstav in pogovor po predstavi) ter druge programe.

V letu 2024 Mini teater obeležuje 25 let svojega delovanja. Tako nas do konca leta čaka še veliko premier in številnih dogodkov, s katerimi bomo proslavili jubilej našega gledališča.

Sezono 2024/2025 bomo otvorili s predstavo Dolgega dneva potovanje v noč avtorja Eugenea O'Neilla, v režiji Ivice Buljana in v izvedbi Marka Mandića, Alme Prica, Roka Juričića in Luke Grbića. Za adaptacijo besedila in dramaturgijo je skrbel Vid Adam Hribar, kostumografinja je Ana Savić Gecan, scenograf Aleksandar Denić, skladatelj Mitja Vrhovnik Smrekar, oblikovalec svetlobe Elvis Butković, asistent režije pa je bil Gabrijel Lazić. Predstava je nastala v sodelovanju z Istarskim narodnim kazalištem Pula, kjer je bila premierno izvedena 14. junija 2024, premiera v Mini teatru pa bo 28. avgusta 2024. Ponovitvi predstave bosta 29. in 30. avgusta ob 20. uri v Mini teatru.

O predstavi:
Umetniški vodja in režiser Ivica Buljan predstavlja novo predstavo Dolgega dneva potovanje v noč Eugena O'Neilla. Zaplet zgodbe sledi družini Tyrone skozi en dan, razkriva dinamiko med družinskimi člani in njihov notranji boj z demoni preteklosti. Drama prikazuje portret štirih ljudi, ki se soočajo s težkimi resnicami, hkrati pa razkriva globoko povezanost med njimi. Eugene O'Neill si je to dramo zamislil kot iskreno pričevanje o lastni mladosti, ki sta jo osvetlili mamina odvisnost in očetov alkoholizem. Ta čustvena odisejada, ki jo je avtor namenoma hranil vse do svoje smrti, je zdaj oživela na odru in raziskuje teme, kot so zasvojenost, samoprevara in neizpolnjene sanje.

Sledila bo premiera predstave morska deklica avtorice Nine Kuclar Stiković, v režiji Jureta Srdinška, ki bo svojo praizvedbo doživela 27. septembra 2024 v Mini teatru. Predstava se izvaja v okviru programa »Mladi avtor« . V predstavi bodo igrali Gaja Filač, Julija Klavžar, Julita Kropec, Svit Stefanija in Mina Švajger, za scenografijo skrbi Lucija Zucchiati, kostumograf je Claudi Sovrè, skladatelj Martin Vogrin, lektorica je Nina Žavbi, oblikovalec svetlobe pa Domen Lušin.

O predstavi:
morska deklica je drugo dramsko besedilo v nastajajoči trilogiji dram, ki nastajajo kot reinterpretacija Andersenovih pravljic mlade dramatičarke Nine Kuclar Stiković. Prvo, deklici, je bilo aprila 2023 uprizorjeno v Gledališču Glej. 

Fragmentarno dramsko besedilo morska deklica preizprašuje, kako v sodobni, prekarni, potrošniški družbi vzpostaviti stabilen intimen odnos, si vzeti čas in potrpljenje za sočloveka in odpira vprašanje za koga ali kaj bi danes dali svoj glas. S tem se soočajo štiri protagonistke, ženske v poznih dvajsetih, ko na njih pritiskajo družbena pričakovanja glede njihovega intimnega in kariernega življenja, prav tako pa kot »best frendice« neredko tudi druga drugo postavljajo pred izzive, kaj pričakujejo od prijateljic in od svojih partnerjev. Od poletne ljubezni do devetletne zveze je morska deklica komična melodrama s songi, ki prevprašuje, kako na naša intimna življenja vpliva razgradnja tradicionalnih spolnih vlog in naraščajoči individualizem. Besedilo vstopa v čustveno drobovje oseb, ki jih je z vsako ljubeznijo več, in oseb, ki jih je z vsako ljubeznijo manj.
Razvoj dramskega besedila je podprlo Ministrstvo za kulturo v sklopu financiranja avtorskega opusa mladega avtorja.

Sledila bo premiera predstave Balada o trobenti in oblaku avtorja Cirila Kosmača, v režiji Žige Hrena in v izvedbi Neže Dvorščak, Alje Krhin, Marka Rafolta in Jureta Šimonka. Premiera predstave je načrtovana za 10. oktober 2024 v Mini teatru. Predstava nastaja v koprodukciji AGRFT in bo tudi magistrsko delo Žige Hrena. V umetniški ekipi sodelujejo še dramaturginja Iva Štefanija Slosar, scenografinja Karolína Kotrbová, kostumografinja Nina Čehovin, oblikovalca zvoka Lucas Carboni Kopše in Žiga Hren, oblikovalec luči Domen Lušin in lektor Martin Vrtačnik.

Nadaljevali bomo s premiero predstave Umetnost preživetja katere vodja koncepta, režiser in scenograf je Inan Sven Du Swami, besedilo je napisala Zala Mojca Jerman Kuželički, ki bo skrbela tudi za dramaturgijo, v predstavi pa bodo igrali Mojca Špik, Tadej Pišek, Tines Špik in Anamaria Bagarić. Premiera je načrtovana za 26. oktober 2024 v Mini teatru. V avtorski ekipi bodo sodelovali še skladatelj Martin Vogrin, kostumograf Claudi Sovrè, svetovalec pri koreografiji Branko Potočan, za lutkovno tehnologijo in oblikovanje scenografije bo skrbela Larisa Kazič, sceno pa bo izdelal Anže Bizjak. Predstava se izvaja v okviru programa »Mladi avtor«.

V koprodukciji z SNG Maribor bomo obnovili predstavo Janko in Metka, za katero besedilo je po kultni Grimmovi pravljici adaptiral Andrej Rozman Roza.Predstavo bo režiral Robert Waltl, premiera pa je načrtovana 15. novembra 2024 v SNG Maribor.  

Sledil boavtorski projekt režiserja Jerneja Potočana z naslovom Samo še enkrat gremo spat, v katerem bodo nastopali igralci Filip Mramor, Svit Stefanija in Ena Kurtalić. Za dramaturgijo bo skrbela Varja Hrvatin, scenograf bo Dan Pikalo, kostumografinja Nika Dolgan, oblikovalec svetlobe pa Domen Lušin. Premiera je načrtovana za 28. november 2024 v Mini teatru.

Igralec, lutkar, režiser in soustanovitelj Mini teatra Robert Waltl bo s predstavo Zgodbe iz Odese avtorja Isaaka Babelja, v režiji Roberta Smolika,obeležil 35 letnico umetniškega ustvarjanja. Predstava nastaja v koprodukciji Mini teatra in Judovskega kulturnega centra Ljubljana.

Ob 25 letnici našega gledališča pa bomo obnovili tudi prvo predstavo, ki je bila uprizorjena v Mini teatru in sicer lutkovno Čudovite dogodivščine vajenca Hlapiča. Predstava je doživela svojo premiero 18. novembra 1999, ko se je Mini teatre nahajal še na Ljubljanskem gradu. Predstavo sta režirala ustanovitelja in vodji Mini teatra Ivica Buljan in Robert Waltl, ki je tudi igral v predstavi in animiral lutke.