Med 24. in 28. septembrom 2024 je Mini teater v sodelovanju z Judovskim kulturnim centrom Ljubljana v okviru projekta TRAST gostil edinstveno in povezovalno delavnico. Delavnica je udeležencem predstavila inovativen koncept pripovedovanja zgodb z uporabo lutk za raziskovanje osebnih in kolektivnih identitet. Namen delavnice, ki je temeljila na načelih muzejskega gledališča, je bil ponuditi bolj gledališki in privlačen način interpretacije artefaktov in osebnih zgodb ter združiti uprizoritvene in skupnostne gledališke tehnike.
Udeleženci so lahko pozorno spremljali gledališke in lutkovne predstave ter raziskovali like in identitete, ki jih predstavljajo lutke. Delavnica je spodbujala ustvarjalnost in igrivost ter udeležence usmerjala k sodelovanju pri pripravi gledališke pripovedi, ki bi oživila njihove zgodbe. Z uporabo različnih igralskih metod, kot je gibalna improvizacija, so se udeleženci poglobili v izražanje osebnih identitet, hkrati pa obravnavali širše teme izoliranosti - osrednja tema projekta TRAST.
Glavni poudarek delavnice je bil na tem, kako lahko lutkarstvo služi kot orodje za pripovedovanje zgodb. Udeleženci so se naučili, kako svoje izkušnje izraziti z lutkovnimi liki, tako da so lutke postale pripovedovalci ali osrednje osebe v njihovih zgodbah. To jim je omogočilo, da so v vključujočem in sodelovalnem okolju raziskovali svoja osebna potovanja, čustva in izzive.
25. septembra smo na delavnici gostili posebnega gosta, priznanega češkega lutkarja in scenografa Roberta Smolíka, ki bo sodeloval pri TRAST produkciji „Interaktivna lutkovna instalacija: „700 let judovske prisotnosti v Ljubljani“. Smolík, znan po svojem strokovnem znanju na področju oblikovanja lutk in uprizoritev, je vodil delavnico, ki se je osredotočila na vrste lutk, njihovo konstrukcijo, animacijo in njihov vpliv na občinstvo. Poudaril je, kako lahko velikost, oblika in materialnost lutke drastično vplivajo na ton in vsebino predstave. Udeleženci, med katerimi so bili igralci, režiserji in gledališki strokovnjaki, so raziskovali, kako je mogoče lutke uporabiti za izražanje zapletenih pripovedi in čustev ter tako občinstvu zagotoviti poglobljeno in interaktivno izkušnjo.
Delavnica je bila osrednji del projekta TRAST, ki si prizadeva vključiti judovsko skupnost v Ljubljani in z uporabo kulturnih in gledaliških praks izraziti manjšinske izkušnje. Z brisanjem meja med muzejem in gledališčem ta produkcija izziva tradicionalno pripovedovanje zgodb in vnaša novo življenje v zgodovinske pripovedi. Udeleženci so lahko z gledališčem s pomočjo lutk vdihnili življenje zgodbam in predmetom, s čimer je oder postal dinamičen arhiv, v katerem oživita zgodovina in identiteta.
Ta delavnica odraža poslanstvo organizacije TRAST, ki oživlja kulturne identitete in ustvarja inovativne, vključujoče prostore za pripovedovanje zgodb in vključevanje skupnosti. Z vključevanjem elementov gledališča in performansa v muzejski kontekst ponuja nov način raziskovanja koncepta izoliranosti in skupnih izkušenj manjšinskih skupnosti.
Projekt financira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so izključno stališča in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali Evropske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Niti Evropska unija niti EACEA ne moreta biti odgovorni zanje.