Mini teater Ljubljana in Judovski kulturni center Ljubljana od leta 2015 organizirata festival Hiša strpnosti, ki v letošnjem letu slavi jubilejno 10. edicijo.
Od leta 2015 do danes je bilo na festivalu prikazanih več kot 200 filmov iz več kot 30 držav sveta, med katerimi so bili mnogi nagrajeni na najpomembnejših mednarodnih filmskih festivalih. Festival, Ljubljano in Slovenijo je v zadnjih desetih letih obiskalo več kot trideset umetnikov različnih profilov: filmskih in gledaliških ustvarjalcev, vizualnih umetnikov, skladateljev in glasbenikov.
V okviru programa Izobraževalno jutro smo od leta 2015 do danes za učence in dijake organizirali več kot 50 projekcij filmov in pogovorov s predstavniki javnega življenja v Sloveniji. O temah, kot so kultura spomina, holokavst, nasilje v šolah, pa tudi zgodbe o uspehu migrantov v Sloveniji, med-vrstniško nasilje, položaj LGBTQ+ oseb, rasizem v športu, simboli sovraštva, smo se pogovarjali s predstavniki javnega sektorja, uglednimi umetniki, športniki, novinarji, humanitarnimi delavci, profesorji in intelektualci.
Poleg filmskega programa, ki predstavlja jedro festivala, smo med programi izvedli številne gledališke predstave za otroke in odrasle, koncerte klasične in sodobne glasbe, postavili smo številne razstave v Mini teatru, Judovskem kulturnem centru, kot tudi na ljubljanskih ulicah. Predstavili smo številne knjige, organizirali okrogle mize in delavnice.
Ob deseti obletnici je direktor festivala Robert Waltl zapisal: V veliko čast in veselje nam je, da vas lahko povabimo na jubilejni 10. Festival strpnosti, ki bo potekal med 4. in 11. novembrom v Mini teatru, na Križevniški 1 v Ljubljani. Festival že desetletje z neomajno predanostjo spodbuja sprejemanje drugačnosti, različnosti in strpnosti v vseh oblikah. Letošnja izdaja festivala poteka v težkih in bolečih časih. V senci grozljivih vojn, naraščajočega terorizma, sovraštva in antisemitizma – pojavov, za katere smo nekoč verjeli, da se nikoli več ne bodo vrnili v takšni obliki – je naša odgovornost še toliko večja. V času, ko odhajajo še zadnji pričevalci holokavsta, moramo vsi, ki ostajamo, prevzeti težko breme spomina in opominjati na tragične lekcije zgodovine.
Festival strpnosti tako ostaja svetilnik upanja, zaveznik dialoga in miru ter neomajen glas proti nestrpnosti in sovraštvu. Pridružite se nam, da skupaj nadaljujemo to pomembno pot – za mir, za sožitje in za svet, ki bo znal sprejeti vsakogar.
Festival bo 4. 11. 2024 ob 19.00 v Mini teatru otvorila projekcija dokumentarnega filma KNJIGE, KI JIH NI ZAŽGAL / THE BOOKS HE DIDN’T BURN režiserjev Clausa Bredenbrocka in Jasche Hannoverja (trajanje: 92 min • leto: 2023 • žanr: dokumentarec • Nemčija / Germany).
Film si kritično ogleda zgodovino zahodne misli tako, da pregleda ostanke zasebne knjižnice Adolfa Hitlerja. Diktator in množični morilec je imel ob koncu življenja 16.000 knjig, 1.200 jih je zdaj v Kongresni knjižnici v Washingtonu. Dokumentarec sledi ameriškemu zgodovinarju Timothyju Rybacku, ki je te knjige preučeval skoraj desetletje. Medtem ko nekateri še vedno omejujejo rasizem in antisemitizem na ideološke ekstreme v zgodovini Zahoda, Hitlerjeva knjižnica kaže, da je resnica ravno nasprotna: številne knjige v njegovi knjižnici so bile prodajne uspešnice že dolgo preden so leta 1933 nacisti prevzeli oblast – ideje, zapisane v njih, so Hitlerju tlakovale pot in imajo močan vpliv vse do danes.
Na letošnjem festivalu, ki je pred vsem poseben zato, ker so vsi dogodki brezplačni, si bo občinstvo imelo priložnost ogledati nekaj najbolj angažiranih dokumentarnih, celovečernih in kratkih filmov najnovejše produkcije, ki se osredotočajo na strpnost, človekove pravice, odnose med posameznikom in državo, družbeno angažiranost, kot tudi na aktualne in pomembne teme, kot so problematika vojn, medijske propagande in kulture spomina. Na festivalu bo prikazanih več kot 15 filmov iz ZDA, Nemčije, Poljske,Avstrije, Romunije, Madžarske, Nizozemske, Avstralije, Češke, Izraela… Gostje festivala bodo režiser in producentka filma Putinovo igrišče / Putin´s playground, Konrad Szołajski in Malgorzata Prociak iz Poljske, scenarist filma Ana / Anne, Adi Eshman iz ZDA ter režiserka filma Nezlomljivi / Unbroken, Beth Lane iz ZDA. Vsi filmi so opremljeni s slovenskimi in angleškimi podnapisi.
Zelo pomemben del festivala je poseben program za osnovnein srednje šole - program Izobraževalno jutro. Mlada publika bo lahko letos doživela Virtualni ogled Auschwitza – Auschwitz pred vašimi očmi. Gre za virtualni vodeni ogled v živo, ki poteka neposredno na avtentičnem spomeniškem mestu. Po ogledu pa bo potekal pogovor na temo holokavsta, človekovih pravic in strpnosti.
Obiskovalci si bodo lahko tekom festivala v Pionirskem domu v Ljubljani ogledali gledališko predstavo Shopping and Fucking, v dvorani Mini teatra lutkovno predstavo Vampirček gre v šolo, festival pa bo zaključila dokumentarna predstava NESKONČNI ARHIV #1 Neustavljivi, gostovanje produkcij Domino, Zvonimira Dobrovića iz Zagreba.
Tekom festivala si bo občinstvo lahko ogledalo tudi stalno razstavo Holokavst v Ljubljani.
Vsi programi festivala Hiša strpnosti, razen gledaliških predstav, so za obiskovalce brezplačni. Vstopnice lahko prevzamete na blagajni Mini teatra.
V letu 2024 so festival podprli: Mestna občina Ljubljana – oddelek za kulturo, Veleposlaništvo Združenih držav Amerike, Veleposlaništvo Nemčije, Veleposlaništvo Poljske, Avstrijski kulturni forum Ljubljana, Veleposlaništvo Romunije, Lisztov inštitut - Madžarski kulturni center Ljubljana in Veleposlaništvo Kraljevine Nizozemske.