Robert Waltl prejemnik državnega odlikovanja predsednika republike Slovenije Boruta Pahorja

Direktor Mini teatra in Judovskega kulturnega centra Robert Waltl je prejel red za zasluge za izjemni prispevek k spominjanju in ozaveščanju o holokavstu in o pomenu strpnosti ter za dolgoletno delovanje v gledališki umetnosti, so sporočili iz urada predsednika republike.

Robert Waltl je lutkar, igralec, režiser, dramaturg, umetniški vodja, direktor.

Predvsem pa je Robert Waltl človek, ki svoje dobre zamisli spreminja v sijajne pridobitve za vse – za svojo ulico in mesto ter svet okoli sebe. Nazadnje se zdi, kot da smo jih vedno imeli, a v resnici brez Roberta Waltla ne bi bilo številnih gledaliških predstav, festivalov in umetniških akcij, Mini teatra, Hiše strpnosti in Judovskega kulturnega centra Ljubljana.

Tudi Križevniška ulica, po mnenju mnogih najlepša ljubljanska ulica, brez njega ne bi bila taka, kot je. Zdaj je fotogenična za turiste in hkrati navdihujoča za vse, ki slavijo lepoto in umetnost ter vedo, da je bila nekoč ulica templjarjev, nato ribičev in pozneje literarnih salonov. Na prelomu tisočletja je v njej začel delovati Mini teater, ki sta ga ustanovila Robert Waltl in Ivica Buljan. Nastal je demokratičen in kritičen umetniški forum, ki gledalce vabi, da izrazijo svoja stališča, ustvarjalcem pa omogoča, da tematizirajo pomembna družbena vprašanja, ki še niso pritegnila širšega zanimanja, a se napovedujejo kot neizogibne težave družbe prihodnosti.

Danes je Križevniška ulica tudi dom človečnosti in strpnosti. S programi za promocijo judovske kulture in spomina na Jude v Sloveniji, z edukacijskimi metodami, ki opozarjajo na problematiko holokavsta, z razstavami o holokavstu in, ne nazadnje, z odmevnim festivalom Hiša strpnosti, ki je v Ljubljano privabil najuglednejše in najimenitnejše goste z vsega sveta, jo je táko naredil Robert Waltl.

S postavljanjem spotikavcev, tlakovcev spomina, je Waltl skupaj z nemškim umetnikom Günterjem Demnigom in Borisom Hajdinjakom iz Sinagoge Maribor pokazal, da strpnost lahko seže tudi v druge ulice in mesta ter da lahko prav vsakdo zaustavi korak in odpre srce spominu na ljudi, ki bi morali biti naši sosedje, pa niso. Ker so takrat, ko so prišli ponje in jih odpeljali v taborišča, njihovi sosedje molčali. S takimi premišljenimi dramaturgijami je Waltl dosegel odmevne uspehe in neločljivo prepletel umetniško ustvarjalnost in državljansko odgovornost. »Spotikavci so vidno-nevidni spomeniki,« pravi, »njihov namen je vznemiriti naše uspavane duše.«

Ob pobudi slovenske judovske skupnosti in podpornikov judovske kulture je Robert Waltl s skupino posameznikov iz Mini teatra leta 2013 oblikoval in ustanovil Judovski kulturni center Ljubljana. Ta s kombinacijo gledaliških, izobraževalnih, muzejskih, spominskih programov in spontanih pobud deluje vsak dan in ima odprta vrata od jutra do večera, vse dni v tednu. Njegovo izobraževalno poslanstvo, ki vključuje kuratorske projekte, razstave in praktične raziskave, je proučevati in predstavljati vidike, ki so povezani s holokavstom in imajo globoke učinke na družbo. Waltl o tem pravi: »Verjamemo, da bo temeljito proučevanje holokavsta ljudem pomagalo razumeti uporabo in zlorabo moči ter tudi vlogo in odgovornost vsakega posameznika, organizacije ali naroda, ki se soočajo s kršitvijo človekovih pravic. To bo prispevalo k večjemu razumevanju zgodovine, da bi preprečili ponovitev genocida v sodobnem svetu.«

Robert Waltl v slovenskem gledališkem in družbenem prostoru ruši tabuje, odpira možnosti, zdravi človeške občutke in opominja na moč spomina. Za vse to se mu Republika Slovenija zahvaljuje z državnim odlikovanjem.