Avtorji besedila:
August Kotzebue, Valentin Vodnik, Jernej Kopitar, Kristina Brenkova, Niko Kuret, Niko Goršič

Režiser:
Nick Upper

Igrata:
Jernej Kuntner in Romana Šalehar

Scenograf, oblikovalec lutk in kostumograf:
Matej Andraž Vogrinčič

Produkcija:
Mini teater, Globalni teater, Cankarjev dom

Premiera:
9. januar 2004

Predstava traja 40 minut

O predstavi

Predstava je obogatena s preprostimi ročnimi lutkami, ki jim pravimo lileki. Niko Kuret, raziskovalec predliterarnik oblik in ljudskega gledališča je opisal te tradicionalne ljudske lutke kot “tipično slovensko-kajkavsko lutkovno gledališče”. Izvirne slovenske lileke (lutke-strašila) so večinoma uporabljali na tradicionalni šaljivih sejmih ali poročnih in drugih slavjih. Oživitev lilekov nima primere v evropskem lutkarstvu, zato avtorji te predstave zanikajo trditev, da naj Slovenija ne bi imela dediščine v lutkarstvu.

Ta ljudska pripovedka v enem dejanju se dogaja okrog leta 1870 v Zelenem gozdu nekje na gornjem Kranjskem v današnji Sloveniji. Zgodba o življenju velikih posestnikov je prepletena z družinskimi vezmi in predano ljubeznijo, pa tudi srečnimi naključji, ki bi brez kikirikanja Tinčka Petelinčka ne bila mogoča. To je ljubezenska zgodba o bogati Micki in revnem Tinetu, o njunih dogodivščinah, pa tudi o njuni pretkanosti, ki nas popelje do srečnega konca.

Iz medijev

»Gledališko nadvse zanimivi in očarljivi so prizori z lileki. Te preproste ročne lutke, podobne majhnim strašilom (horizontalna in vertikalna palica), oblečene, kot zahteva lik, brez obraza in z izrazitim pokrivalom, nudijo v različnih izvedbah in ob različnem gibanju široke možnosti za neodvisno in zgolj ulistrativno izražanje (kar se pričakuje od sodobne lutkovne predstave). (...) Po zaslugi lilekov in njihove zgodovinske vrednosti je Tinček Petelinček (nekoč smo Slovenci imeli lutke, imenovane lileki) očarljiva in poučna 40 minutna predstava.«

(Mojca Jan Zoran: Tinček petelinček, Dnevnik,12. januar,2004.)

Festivali in gostovanja

Mednarodni ulični festival Ana Desetnica, Ljubljana, Slovenija, 2004; Festival Teden mladih Kranj, Slovenija; Mednarodni festival LENT Maribor, Slovenija; Slovenski kilturni dnevi Bruselj, Belgija; Poletni festival Ptuj Slovenija; Gledališče Koper, Slovenija; Kulturni center Izola, Slovenija; OŠ Brezovica, Slovenija; KC Ivan Cankar Vrhnika, Slovenija; KC Franc Bernik Domžale, Slovenija; Svetovni slovenski kongres v Kanadi Kanada; Mednarodni lutkovni festival PIF, Zagreb, Hrvaška; Mednarodni otroški festival v Kotorju, Črna gora; BTC – Citypark, Ljubljana, Slovenija; Mednarodni festival Kluže, Bovec, Slovenija; Slovenski lutkovni bienale, Koper, Slovenija; Europalia Bruselj Gent, Belgija, 2008